Norra 14.- 24.08.19

Sellel aastal ei olnudki kindlat plaani, millal ja kas üldse Norra minna. Augusti alguses hakkas meeldima mõte, et läheks telgiga. Autoga Soome ja sealt edasi Norra. Ehk saaks 2 või  3 ööbimisega. Kuna ilm väga soe ja päikeseline seal ei tundunud, siis vaatasime ka mis kämpingud maksavad. Keskmine hind on 20.- kuni 40.- eur.
Telkimise koht ca 12.- kuni 15.-
Ostsime spetsiaalsed isetäituvad madratsid, mis pidid hästi sooja hoidma küljeall, mitte ei lähe külmaks nagu õhkmadratsid. Ja tõesti, külm kordagi ei olnud.

Spidomeetri näit hommikul 76683.
1.päev: Start 14.08. Äratus kell 4.30 ja kodunt väljasõit 5.33. Viking Line väljus 7.00 ja 9.30 olime Helsingis. Esimesse ööbimiskohta sõitsime 811 km. Laevapiletid koos autoga läksid maksma ca 24 eur.

Vahepeal sõime teeääres lõunat kell 13.00 - kiirnuudleid, need teeäärsed "taskud" kuhu ka rekkad pargivad on ikka päris jubedalt lagastatud. Ega seal kannnatanud olla eriti. Kuna hakkas ka sadama, siis kiiresti vihmas nuudlivesi keema ja autos juba paduvihma saatel sai neid söödud. Õhtusöögi sõime Iijoki jõeääres, mis asus enne Sed Li küla. Tegime makarone singi, seene ja kookospiima kastmega.


Õhtuks jõudsime Kalixi kämpingusse, kus ööbisime ka tagasitulles. Kämpingusse jõudsime Rootsi aja järgi kl 20.00. Väga ilus järve/jõeäärne koht Kalixi linna ääres. Telkimine maksis seal 15 eur, mille sees oli ka dušširuum, saun, wc ja köögi kasutamine. Väga mõnus. Kuna kl 20.00 oli juba päris pime, siis panime telgi püsti taskulampide valguses. Eriti hea ost oli pealamp, millega on väga mugav toimetades vajaminevat kohta valgustada.

Istumiskoht järve kaldal:
 Meie telk:

Järve äärsed suuremad majad, kus ööbida:

  Peamaja, kus WC, dušš ja köök
Köök:




2.päev: Ärkasime kl 7.00. Varahommikul oli läbi telgi kuulda, et sajab õrnalt vihma. Pidimegi telgi kiiresti kokku panema, sest hakkas uuesti sadama. Hommikusöök kämpingu köögis (pudru, võikud, kohv). Kui kell sai 9.00 oligi aeg edasi sõita. Renx luges ühe naise blogist, kes matkas ka koos lastega Rootsis, et Lulea linna tasub külastada. Kuna see jäi meile teepeale, siis tegime paaritunnise peatuse seal. Olime vist vales kohas linnas, aga midagi erilist seal küll ei olnud. Krissu sõi seal pizzat, mis maitses hästi ja oli päris hea hinnaga. Väike pizza + CocaCola maksis 65 Rootsi korooni ehk ca 6 eur.

Lulea

Siin oli ka üks kunstipood, mis mulle väga meeldis




Parkimine Lulias 2h maksis 3 eur.
Ööseks jõudsime Ristafallet käpingutesse, mis asus ühe suur kose kõrval. Kosk kohises ikka väga kõvasti. Minu und see ei seganud aga Renks ei saanud küll väga magada. Telkimise hind 26 eur. Hinna sees jällegi dušširuu, wc, köök, pesumasin, saun. Kämpingu hind 65.-
Läbisõit teisel päeval 755 km.


 Meie telk:
 Hommikusöök kämpingute ühisköögis.
Vaade mäelt alla kämpadele ja telkidele


3.päev: Ärkasime jälle kl 7.00. Öösel oli temperatuur +4C, igaks juhuks magasime mütsidega, mis ei lase jahedat õhku kehasse tungida. Pean taaskord mainima, et madratsiga oli väga soe. Kordagi ei lõdisenud külmast. Hommik oli ilus päikesetõusuga. Kose juures oli imeilus vaade.



Üks mees mediteeris (või tegi joogat) veeääres. Kui olime pudru kämpa köögis valmis saanud, siis nägime, et hakkas sadama. Jooksime kiiresti telki kokku panema ja tegime seda ikka päris tugevas vihmas. Õnneks rohkem telgiga ööbimist vaja ei olnud, sest plaanisime õhtuks Reigo juurde jõuda. Muidu oleks läbimärga telki ikka väga halb püsti panna ja veel vastikum sinna magama minna.
Edasi sõites oli ilm juba paranenud ja tegime peatuse Norras, Trondheimi linnas.
Parkisime 2h ja maksis see 6.50 eur. Väga ilus linn. Sattusime vaatma ka sealset toomkirikut, mis on ehitatud Olav Püha hauale romaani ja gooti stiilis ning  on palverännakute sihtpunktiks. Lossi võlvidel olid väga imelikud näod, mis kujutasid piinatud inimesi või olendeid. Oli võimalik minna ka kiriku torni, aga see oleks meile maksma läinud ca 50 eur. Pidasime seda liiga kalliks ja nautisime seda suursugust kirikut väljastpoolt.
                                                              Kunstimuuseum

Toomkirik


Linna keskplatsile pandi platsisoojendust (tavaliselt pannakse põrandasoojendus tubadesse ikka).
Siis tuli teha üks laevasõit, mis maksis 15 eur., et Reigo juurde jõuda.
Norra aja järgi kell 18.40 olimegi Reigo juures. Päeva läbisõit tagasihoidlik 413 km. Ka ilm läks järjest paremaks. Panime oma läbimärja telgi päikese kätte kuivama.
Kokku tuli Reigo juurde jõudmiseks läbida 1980 km.

Viimane lõunasöök enne Reigo juurde jõudmist.

Üle silla:


4.päev: Kuna ilm oli hea ja Renks eelimine kord Trollkirkas ei käinud, siis otsustasime, et seekord võiks ta selle mäe otsas ära käia. Mäkke ja tagasi käisime ca 2,5 h. Väga palju rahvast oli liikumas.



Nimed ikka ka kirja


Õhtul läksime mereäärde päikesloojangut vaatama.




5.päev: Mõtlesime, et sõidame niisama natuke ringi. panime auto tööle ja armatuurlauas andis märku üks tuluke, mis teatas, et rehv on tühi. Renks käis ümber auto aga väga aru ei saanud, missugune rehv. Sõitsime lähimasse bensukasse, kus saimegi kinnitust, et esimene rehv on tühi. Ega muud, kui Reigo juurde tagasi. Reigo tuttav mees parandas õhtul rehvi ära (rehvis oli mingi nael vms). Kuna ilm oli hea, siis jalutasime Krissuga niisama külavahel ja mere ääres, kus korjasime merikarpe ning nägime ka väikest lestapoega ning krabisid ja merisiilikut.
Mahajäetud kool:



6.päev: Läksime Andalsnes Rampestreken mäkke, mis on üle 500 m kõrge. Tegelikult kui me seda matka plaanisime, siis ei tundunudki, et mägi nii järsk ja kõrge on. Ilm oli päris palav ja mäkke ronimine järsk ning päris raske. Kui vahepeal puhata ja hinge tõmmata, sai nautida ilusat vaadet mägedele ja allpool olevale linnakesele. Üllatav oli see, et lõpus mäeääres ronides ei olnud mingit piiret, et allakukkumist vältida. Ellujäämine oli igaühe enda teha. Jällegi väga palju inimesi mäkke ronimas, kaasal nii suured kui väikesed lapsed. Üks beebi oli isa seljapeale kandelinaga seotud :)


 Pool teed käidud:







Pärast läksime Trollkirkas läbi, et kodustele meeneid osta.


7.päev: Reigo oli tööl ja meie võtsime ka selle päeva vabalt ja lihtsalt nö vedelesime. Käisime küll Krissuga korra mereääres, sest meri on lihtsalt nii võrratult rahustav.
Õhtul läksime kalale. Plaan oli väikese paadiga ookeaniääres kala püüda aga tuul läks liiga tugevaks ja pidime kaldale tagasi tulema.


Reigo tegi meile ringkäigu oma kalasööda laeva. Näitas, kuidas ta arvutist kalasid jälgib jne. Kala püüdsime siis sadamast, kus Krissu ikka 3 kala kätte sai. Kuna meil kala küpsetada plaanis ei olnud, siis lasime kalad vette tagasi.





8.päev: Oli kätte jõudnud kodupoole tagasimineku päev. Pakkisime hommikul rahulikult asjad ja kl 10.20 olimegi valmis tagasisõiduks. Spidomeetri näit oli 78783.
Laevasõit maksis seekord 17 eur. Trondheimi ääres tegime lõunapeatuse. Keetsime boršši ja magustoiduks sõime jogurtit.



Õhtuks jõudsime Svenningdal  kämpingutesse. Kuna sadas, siis telkima ei hakanud ja rentisime kämpingu, mis maksis 65 eur. Kämpas oli wc, dušš, kööginurk koos nõudega, laud, toolid ja diivan ning magamistoas 2 voodit. Esimene kämpa mis meile anti haises hirmsasti suitsuhaisu järgi ja sinna oli võimatu jääda. Renks küsis teise kämpa võtmed ja see oli korralik, ei haisenud. Kämpingud olid jõeääres, kus ööbisid ka mõned matkabussid.


 Tegime õhtul ka Helsingist tagasisõidu Viking Line broneeringu ära, taaskord 25 eur ainult. Päeva läbisõit 562 km. Kuna ehitati kiirteed, kus sõitsime, siis vahepeal teetööde tõttu oli kiirus päris madal ja läbisõit jäigi sellepärast väikeseks.

Tagasiteel sattusime mõnusate mägede vahele:


Natuke kitsas vist.....



9.päev: Startisime edasi kl 9.10. Plaan oli külastada Norra linna Mo i Rana linna, mis tundus tore linnake olevat. Ja me ei pidanud pettuma. Oli tõesti. Mo i Rana-se jõudsime kl 11.20 ja peatusime seal ca 1,5h.




Selle linna sümbol oli vees seisev mehe kuju. See oli ka T-särkidel, mida suveniiripoodides müüdi.

Hiljem sõber Google teatas, et see on Havmannen (ehk mees merest) kuju. See graniidist skulptuur on 11 m pikk ja kaalub 60 tonni ning kuju sõnum pidi olema "igavesti kuni põlvini vees, pöörates selja linnale ja pilgu resoluutselt välja". Kuju püstitati 1995 aastal ja on linna turistimagnetiks. Iga aasta mai kus toimub linnas ka Havmanni festival. Kuju seisab Rantfjordis, mida Norralased nimetavad ka Arctic Circle City. Hiljem saime üllatusega teada, et Mo i Rana asub mõned km põhjapolaarjoonest lõunas.
Mo i Ranast lahkudes nägime varsti teeääres silti Põhapolaarjoone kohta.









See oli meile meeldivaks üllatuseks, sest ei olnud tagasiteed nii täpselt uurinud. Kuna tuli külastada üllatuslikutl teele jäänud Arctic Circle keskust, siis esimese sooja söögi sõime alles 18.30 paiku. Tundra pakkus sõites mõnusat silmailu oma maastikuga.



Söögiks siis makaronid turistieinega ühes tavalises sõidukite parkimiseks mõeldud platsil.  Tagasiteel nägime teeääres palju põhjapõtrasid.

 Õhtuks olime juba päris väsinud ja hakkas hämarduma, ning iga valge kivi teeääres tundus nagu põhjapõder. Jõudsime taaskord Kalixi kämpingutesse. Meie üllatuseks oli juba turismihooaeg nende jaoks läbi ja talvehooaeg alanud ning kedagi seal kohapeal ei olnud. Õnneks olid meil eelmisest korrast olemas koodid, et wc, dušši ja kööki kasutada. Kohale jõudsime alles 22.30 kiiresti telk püsti ja magama (selleks ajaks olime juba vilunud telki püsti panijad ja maha võtjad). Tekimine 15 eur, mille tausime järgmise päeva hommikul hotelli vastuvõttu. Läbisõit 730 km.

10.päev: Ärkasime 8.30. Ilm oli pilves ja ei jäänud ootama vihma vaid panime telgi enne hommikusööki kokku. Sõime ja hakkasime kämpingute platsilt 11.30. Jalutasime Kalixi linnas natuke ja ostsime poest süüa.



Lõunasöögi tegime metsaääres ühe matkaraja parklas kell 17.00. Menüüs guljaš ja makaronid.

Enne söögi lõpetamist hakkas kõvasti sadama. Pakkisime kiiresti asjad ja sõitsime edasi. Isegi nõusid ei jõudnud pesta. Plaan oli jõuda Kurikka kämpadesse. Jõudsimegi kohale kl 21.00 ja selgus, et seal on tsiklimeeste kokkutulek ja öömaja sealt ei saa.  Kahjuks peab tõdema ka seda, et Soome kiirteeääres väga käpingute ja peatuskohti ei ole). Järgmine kämping oli 100 km kaugusel. Vaatasime, kodulehelt, et see suletakse kell 22.00, Wase näitas, et jõuame 22.10 sinna. Helistasime kiiresti, et soovime sinna kämpingu võtta ja kui jõuame peale 22.00 kas me ikka sisse saame. Pererahvas oli seal väga tore ja ootasid meie jõudmise sinna ära. Kuna ütlesime, et oleme lapsega ja soovisime osta ka piima ning jaurasime sellel teemal, kui kaugel ikka wc ja pesemisvõimalus sellest odavamast majast on, mille algul plaanisime võtta, siis perenaine ei viitsinud õhtul enam meile seda seletada, ning andis kallima ja suuremate mugavustega maja sama hinnaga, kui maksis maja, milles ainult pliit, voodi ja laud/toolid. Maja hind 58 eur meile, tegelikult maksis 75. Seal oli telekas, kööginurk kõige vajalikuga, 2 narivoodit, dušš+wc.
                                                               Grillimaja:

Vaade platsile:
 Meie majakene:

 Kämpingute platsist alla minnes, oli jõgi:





Päeva läbisõit 678 km.

11.päev: Kuna perenaine ütles, et võime majas olla niikaua, kui broneering peale tuleb, siis magasime ennast välja, jalutasime kämpingu platsil ringi ja andsime maja ära kl 12.30. Kämpad asusid jõeääres. Seal oli vist 3 erinevat kämpingut. Sellised keskmised majad, kus meie olime. Mõned veel suuremad, kahekordsed ja rõduga. Siis need väiksemad, mida algul ise plaanisime võtta ja mingid retro majad.
Seal sai rentida ka kalastusvahendeid ning jõele kala püüdma minna. Saunamajd olid. Lastele batuut, liivakast ja palju muud. Väga mõnus koht, kus teine kordki võiks puhata.  Enne Helsinit tegime teeäärses peatuse taas borši suppi. Kell 17.00 olime Helsingis. Ostime Idakeskusest koju natuke vajaminevat toidukraami ja läksime Foorumi keskusese. Sõime juba teada-tuntud hiinakas kõhu täis ja vaatasime niisama ringi ning kl 18.30 hakkasime sadamasse sõitma. Kell 18.50 olime sadamas ja ootasime laeva. Laev väljus 21.00 ja Tallinnasse jõudis 23.30.
Päeva läbisõit 276 km.

Kokkuvõttes: Reisi pikkus ca 4000 km. Isetäituvad madratsid on väga head. Kui pead külmema ilmaga ööbima, pane müts pähe, on palju soojem. Järgmine kord ei tahaks nii palju km päevas sõita. Tahaks jõuda ööbimiskohta varem ja õhtut nautida. Näib, et august oma ilmadega meid ei hellita. Vihm ja ainult vihm saatis meis sellel reisil. Ilmselt järgmine kord käheme juulis.
Riideid võtsime ilmselgelt liiga palju kaasa. Esimest korda telkides ja arvad, et ikka läheb seda või teist vaja ja igaks juhuks võtan kaasa. Ei ole vaja. Mõned T-särgid, teksad, dressid, jope, botased, plätud ja mõned soojema ilma riided. Kõik :)
Veel asju mis olid kaasas ja polnud vaja: toolid, võtsid palju ruumi aga lootsime, et saame õhtul mõnusalt telgi juures istuda ja puhata. aga sellel reisil seda aega ei olnud.
Toitu oli ka liiga palju. Tegelikult suurtes poodides ei ole toit oluliselt kallim kui Eestis. Me ei kasutanud kordagi: toiduõli, tomatipastat, kikerherneid, ubasid jne. Leiba-saia ei tasu ka liiga palju võtta. Hea valik on kiirsupid: boršš, turistieine makaronide peale, guljašš purgis oli nii-ja naa söök. Tühja kõhuga kõlbas küll aga väga maitsev ka ei olnud.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Mees, kes teadis ussisõnu

Minu esimene kõne

Ilus maa